ETBİS Kayıt Nasıl Yapılır? Kimler Kayıt Olmalıdır? [2020]

Tarih: 03.05.2020 18:59
ETBİS Kayıt Nasıl Yapılır? Kimler Kayıt Olmalıdır? [2020]
Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS), başlıca e-ticaret aktörlerinin kayıt altına alınması ve e-ticaret verilerinin merkezi bir yerde toplanıp işlenerek istatistiksel bilgilere dönüştürülmesi amacıyla Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulmuş bir bilgi sistemidir.

ETBİS’in başlıca amacı internetten alışveriş yapan tüketicileri korumak, e-ticaret firmalarının bilgilerini kayıt altına alarak internette kayıt dışılığın önüne geçmek ve daha güvenli bir alışveriş ortamı sağlamaktır.

ETBİS’e Kimler Kayıt Olmalıdır?

11/08/2017 tarihinde yürürlüğe giren Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi ve Bildirim Yükümlülükleri Hakkında Tebliğ kapsamında aşağıdaki tanımlara uyan ve “hizmet sağlayıcı” olarak belirtilen gerçek veya tüzel kişiler ETBİS’e kayıt olmalıdır.

 1. Kendilerine ait elektronik ticaret ortamında faaliyet gösteren hizmet sağlayıcılar. (Kendi e-ticaret sitesi veya mobil uygulaması aracılığıyla satış yapmakta olan işletmeler)
 2. Aracı hizmet sağlayıcılar. (E-ticaret pazaryerleri)
 3. Yurt içinde yerleşik olup yurt içinde elektronik ticaret faaliyetinde bulunmamakla birlikte yurt dışında yerleşik bir aracı hizmet sağlayıcı üzerinden sözleşme yapan veya sipariş alan hizmet sağlayıcılar. (Ebay.com, Etsy.com gibi yurtdışı e-ticaret pazaryerlerinde satış yapan işletmeler)

ETBİS’e Kayıt Olmak İçin Ön Gereksinimler Nelerdir?

Gerçek veya tüzel kişi tacirler için MERSİS numarası ve vergi kimlik numarası, esnaf ve sanatkârlar için ESBİS kaydı, T.C. kimlik numarası ve vergi kimlik numarası gerekmektedir.

Bu kapsamda, ETBİS’e kayıt olabilmek için şahıs şirketi olmanız yeterli değildir. MERSİS numarası alabilmek için faaliyet gösterdiğiniz ilin Ticaret Odası’na kayıt olmanız gerekmektedir. Eğer esnaf veya sanatkar iseniz ETBİS’e kayıt olmadan önce ESBİS‘e kayıt yapmanız gerekmektedir.

ETBİS’e Kayıt Olurken Bakanlığa Bildirilecek Bilgiler Nelerdir?

Aşağıdaki bilgiler eticaret.gov.tr adresindeki e-Devlet Kapısından giriş yapıldıktan sistemdeki, çeşitli konu başlıklarına bölünmüş form alanları doldurularak sisteme gönderilmektedir. Bu işlemlerin nasıl yapıldığını bir sonraki konu başlığında ekran görüntüleriyle daha detaylı açıklanacaktır. Şimdilik sadece konu başlıklarını listeleyelim;

 1. Genel (Firma bilgileri, İşletme Unvanı vs.)
 2. Mal ve Hizmet Türleri (Faaliyet gösterdiğiniz sektör)
 3. Ödeme ve Ticaret Türü (B2B, B2C, Kabul ettiğimiz ödeme yöntemleri)
 4. KEP Adresi (ETBİS’e kayıt için KEP adresi almalısınız)
 5. Anlaşmalı Ödeme Aracılık / Elektronik Para Firması (İyzico, PayTR, iPara vb.)
 6. Anlaşmalı Kargo/Lojistik Firması Bildirimi (Aras, MNG, Yurtiçi Kargo vb.)
 7. Altyapı Sağlayıcı Bildirimi (Site Yapıcı E-ticaret, Açık Kaynak gibi kullandığınız e-ticaret yazılımı platformunu seçiyorsunuz)
 8. Çalıştığınız Yurtiçi ve Yurtdışı Bankalar
 9. Kişisel Bilgilerin ve Müşteri Bilgilerinin Tutulduğu Veritabanı Lokasyonu (Örneğin; Türkiye / İstanbul)
 10. Adres Bilgileri (Ofis adresiniz, varsa depo ve üretim yerinizin adresi)
 11. E-İhracat Bilgileri (Yurtdışına satış yapıyorsanız ülke bazlı işlem hacmi ve ödeme tipine göre işlem hacmi bilgileri)
 12. Site Doğrulama (Burada ETBİS tarafından sitenize özel oluşturulmuş karekod’un HTML kodu veriliyor. Sitenize ekledikten sonra doğrulama yapabiliyorsunuz)

ETBİS’e Kayıt Nasıl Yapılır?

Yukarıdaki konu başlıklarında belirttiğimiz noktaların sisteme nasıl kayıt edileceğini birlikte adım adım inceleyelim. Adımlara başlamadan önce e-Devlet şifresi, KEP adresi ve MERSİS numarası aldığınızı (esnaf / sanatkarlar için ESBİS kaydınızı yaptığınızı) varsayıyoruz. Eğer bunları almadıysanız öncelikle bu aşamaları tamamlamalısınız.

e-Devlet şifresi ve KEP (kayıtlı e-posta adresi) yetkili PTT şubelerinden alınabilmektedir. 

ETBİS Sitesine Giriş

İşlemlere başlangıç için www.eticaret.gov.tr sitesindeki sağ üstteki ETBİS GİRİŞ butonuna tıklayın ve İşletme Girişi’ni seçin.

 

blank

e-Devlet Kapısı Giriş Ekranı

Açılan ekranda e-Devlet bilgilerinizi yazarak sisteme giriş yapınız.

 

e-Devlet Kapısı

Ana ETBİS Ekranı

 

etbis ana ekran

Burada asıl kullanacağınız ortadaki ETBİS’e Kayıt Ol ekranıdır. Sağdaki Yetki İşlemleri bölümünden gerekirse firma çalışanlarınıza da erişim yetkisi verebiliyorsunuz.

ETBİS’e Kayıt Ol alanına tıkladığınızda-Devlet bilgilerinize bağlı MERSİS / ESBİS kaydı bulunan işletmeleriniz ekrana gelecektir. Buradan işletmenizi seçip, mail adresi ve telefon numarasını yazarak devam ediniz.

ETBİS’e birden fazla site de kayıt edilebilmekte. Kayıtlı tüm sitelerin listesini işletme bilgilerinin altındaki renkli kutularda görebilir, bilgilerini güncelleyebilir, eğer site faaliyetini durdurduysa bu durumu bildirebilirsiniz.

 

etbis site ekleme

Hizmet Sağlayıcı Ekleme

İşlemler başlığı altındaki Site Ekle butonuna basarak sistemin sorduğu soruları sırayla yanıtlamanız gerekiyor. Bu sorulara verdiğiniz yanıtlara göre ETBİS sistemi sizin kullanıcı türünüzü algılıyor ve bir sonraki asıl bilgi girişinin yapılacağı adımları buna göre şekillendiriyor.

Hizmet Sağlayıcı” olarak tanımlı işletmeler, kendi web sitesinden ürün satan e-ticaret siteleridir. Eğer n11, gittigidiyor gibi bir e-pazaryeri değilseniz veya sadece bu tür pazaryerlerindeki mağazalarınız aracılığıyla satış yapmıyorsanız siz de hizmet sağlayıcı statüsündesiniz demektir.

Bu aşamamayı tamamladığınızda “Site ve/veya Mobil Uygulama” kaydınız açılmış oluyor ve bilgi girişine başlayabiliyorsunuz.

 

Logo ve Açıklama Girişi

Site Kutusunun sol alt köşesindeki kalem simgesine tıklayarak firma logonuzu ve siteniz hakkında kısa açıklamayı bu alana girebilirsiniz. Bu bilgiler daha sonra sitenizdeki karekod’a tıklayan müşterileriniz tarafından da görüntülenebiliyor.

 

etbis profil girişi

ETBİS Kayıt Maddelerinin Göründüğü Bilgi Giriş Ekranı

Ana ekranda site kutunuzun altındaki Siteye Git butonuna bastığınızda aşağıda göreceğiniz bilgi giriş ekranı açılıyor.

Tamamladığınız adımların arka planında mavi tik işaretlerini görebilirsiniz.

 

etbis mal hizmet girişi

Mal ve Hizmetler Bildirimi

Satışını yaptığınız mal ve hizmetleri, sıfır ve/veya ikinci el olup olmadığını burada işaretliyorsunuz.

Sayfanın altındaki Kaydet ve Sonraki butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçiyoruz.

 

Ticaret Türü / Ödeme Yöntemleri Bildirimi

Bu adımda B2C (İşletmeden son kullanıcıya), B2B (işletmeden işletmeye) gibi ticaret türlerini ve kabul ettiğiniz ödeme yöntemlerini (Kredi Kartı, Banka Havalesi, Kapıda Ödeme vb.) belirtiyoruz.

 

blank

KEP Adresi Girişi

Yasal tebligatların gönderileceği KEP (kayıtlı e-posta) adresinizi bu adımda giriyoruz. Henüz KEP adresiniz yoksa http://pttkep.gov.tr/ adresinden online başvuru yapabilirsiniz. KEP adresinizin e-ticaret sitenizin iletişim sayfasında da bulunması gerekiyor.

 

etbis kep adresi

Ödeme ve Elektronik Para Adımı

Eğer bir ödeme aracılık firmasıyla çalışıyorsanız bu adımda listeden ilgili firmayı seçiniz. Örneğin İyzico, PayTR gibi birçok ödeme aracılık firması bu adımda seçilebilmektedir. Direkt olarak bankalarla çalışıyorsanız veya kredi kartı ödemeleri almıyorsanız Anlaşmam Bulunmamaktadır seçeneğini işaretleyiniz. Üye işyeri numarası alanları, ilgili firmadaki müşteri numaranızdır. Kaydet ve Sonraki tuşuna basarak bir sonraki adıma geçiyoruz.

 

etbis ödeme aracılık firması seçimi

Lojistik Firması Seçimi

Çalıştığınız anlaşmalı kargo/lojistik firmalarını bu adımda seçebilirsiniz. Bir önceki adımda olduğu gibi anlaşmalı firmanın size verdiği üye işyeri numarasını ilgili firmanın yanındaki alana yazmanız gerekiyor.

 

etbis lojistik firması seçimi

Altyapı Sağlayıcı Seçimi

E-ticaret sitesinizi barındıran (E-ticaret paketi satın aldığınız) firmayı bu listeden seçebilirsiniz. Müşterilerimiz bu adımda Site Yapıcı E-ticaret seçeneğini işaretleyebilirler. Firmamızın size sağladığı üye işyeri numaranızı bilmiyorsanız 0850 346 25 13 den bize ulaşabilirsiniz.

Eğer farklı bir firmadan hizmet almaktaysanız ancak listede bu firma yer almıyorsa Ticaret Bakanlığı çağrı merkezine ulaşabilir, ilgili firmanın eklenmesini talep edebilirsiniz.

 

etbis altyapı sağlayıcı seçimi

Bankalar

Bu adımda çalıştığınız yurtiçi bankaları görebilirsiniz. Varsa yurtdışı bankaları da ekleyebilirsiniz. Eğer çalıştığınız banka listede yoksa Destek Talebi butonuna tıklayarak yardım alabilirsiniz.

 

etbis bankalar

Veritabanları

Kişisel verilerin tutulduğu veritabanının lokasyonunu bu aşamada girmekteyiz. Site Yapıcı E-ticaret kullanıcıları bu bölümü Türkiye / İstanbul olarak doldurabilirler. Eğer farklı lokasyonlarda veritabanlarınız varsa bunları ayrı ayrı ekleyebilirsiniz.

 

etbis veritabanı

Merkez Ofis, Depolar ve Üretim Yerleri Bildirimi

Merkez ofis adresinizi bu adımda ekleyebilirsiniz. Ofisiniz haricinde depolarınız varsa ve üretimi kendi işetlemeniz yapıyorsa, bu bilgileri Ekle butonlarına basarak girebilirsiniz. Deponuz ve Üretim Yeriniz yoksa Depom Bulunmamaktadır ve Üretim Yeri Bulunmamaktadır seçeneklerini işaretleyip kaydediniz.

 

Etbis ofis adresi, depo ve üretim yeri adresi

 

E-İhracat İşlemleri

Eğer yurtdışı ülkelere satış yapıyorsanız burada ülke ve ödeme türleri bazında istatistiki bilgileri girmeniz gerekiyor. Eğer sadece yurtdiçinde satış yapıyorsanız E-İhracat faaliyetim bulunmamaktadır kutucuğunu işaretleyip sonraki adıma geçiniz.

 

etbis e-ihracat

ETBİS Site Doğrulama ve Karekod

Son olarak sitenize eklemeniz gereken karekod HTML koduna ulaşıyoruz. Bu HTML kodunu e-ticaret altyapı sağlayıcınıza göndererek sitenize eklenmesini talep edebilirsiniz. Kod sitenize eklendikten sonra doğrulama yapabilirsiniz.

 

blank

Siteniz doğrulandıktan sonra yapmanız gereken işlemler tamamlanmış oluyor. Eğer herhangi bir sebeple bir adımı atlamak zorunda kaldıysanız veya bilgileri güncellemeniz gerekiyorsa ilgili adıma geri dönüp güncel bilgileri girebiliyorsunuz.

İlgili Ürünler
Yükleniyor...